Skip to main content

Decklists - Stuttgart Regional Championships 2018

Master Division 

1st Place - Pedro Eugenio Torres

Pokemon - 19
4 Zorua SLG 52
4 Zoroark-GX SLG 53
1 Zoroark BKT 91
3 Exeggcute PLF 4
3 Tapu Lele-GX GRI 60
2 Shaymin-EX ROS 77
1 Seismitoad-EX FFI 20
1 Sudowoodo GRI 66

Trainer - 37
2 Colress PLS 118
2 Hex Maniac AOR 75
1 Brigette BKT 134
1 Guzma BUS 115
1 Ghetsis PLF 101
1 N FCO 105
1 Acerola BUS 112
1 Pokemon Ranger STS 104
4 VS Seeker PHF 109
4 Ultra Ball SUM 135
4 Puzzle of Time BKP 109
2 Battle Compressor PHF 92
2 Red Card GEN 71
1 Field Blower GRI 125
1 Pokemon Communication BLW 99
1 Rescue Stretcher GRI 130
1 Computer Search BCR 137
2 Choice Band GRI 121
2 Float Stone BKT 137
3 Sky Field ROS 89

Energy - 4
4 Double Colorless Energy SUM 136

 

2 - Miloslav Posledni

 

Pokemon - 20
4 Zorua DEX 70
4 Zoroark-GX SLG 53
1 Zoroark BLW 71
4 Exeggcute PLF 4
1 Exeggutor PLF 5
3 Tapu Lele-GX GRI 60
2 Shaymin-EX ROS 77
1 Sudowoodo GRI 66

Trainer - 36
3 Colress PLS 118
2 Hex Maniac AOR 75
2 Brigette BKT 134
1 Guzma BUS 115
1 Ghetsis PLF 101
4 VS Seeker PHF 109
4 Ultra Ball SUM 135
4 Puzzle of Time BKP 109
3 Field Blower GRI 125
2 Battle Compressor PHF 92
2 Red Card GEN 71
1 Rescue Stretcher GRI 130
1 Computer Search BCR 137
2 Choice Band GRI 121
1 Float Stone BKT 137
3 Sky Field ROS 89

Energy - 4
4 Double Colorless Energy SUM 136

 

3 - Tord Reklev

Pokemon - 21
4 Zorua DEX 70
4 Zoroark-GX SLG 53
1 Zoroark BKT 91
4 Exeggcute PLF 4
3 Shaymin-EX ROS 77
2 Tapu Lele-GX GRI 60
1 Sudowoodo GRI 66
1 Oranguru UPR 114
1 Oricorio GRI 56

Trainer - 35
2 Colress PLS 118
2 Hex Maniac AOR 75
2 Brigette BKT 134
1 Guzma BUS 115
1 Ghetsis PLF 101
4 VS Seeker PHF 109
4 Ultra Ball SUM 135
4 Puzzle of Time BKP 109
3 Battle Compressor PHF 92
2 Red Card GEN 71
2 Field Blower GRI 125
1 Pokemon Communication BLW 99
1 Computer Search BCR 137
2 Choice Band GRI 121
1 Float Stone BKT 137
3 Sky Field ROS 89

Energy - 4
4 Double Colorless Energy SUM 136

4 - Cristian Sarnataro

Pokemon - 13
4 Sableye DEX 62
2 Trubbish BKP 56
1 Trubbish NVI 48
2 Garbodor DRX 54
2 Garbodor GRI 51
1 Tapu Lele-GX GRI 60
1 Jirachi PR-XY XY67

Trainer - 41
3 Professor Juniper PLB 84
2 N FCO 105
2 Team Flare Grunt GEN 73
1 Brigette BKT 134
1 Ghetsis PLF 101
1 Teammates PRC 141
1 Delinquent BKP 98
1 Guzma BUS 115
1 Gladion CIN 95
1 Team Rocket's Handiwork FCO 112
1 Cynthia UPR 119
2 VS Seeker PHF 109
4 Puzzle of Time BKP 109
3 Ultra Ball SUM 135
3 Crushing Hammer SUM 115
2 Trainer's Mail ROS 92
1 Field Blower GRI 125
1 Super Rod BKT 149
1 Enhanced Hammer GRI 124
1 Red Card GEN 71
1 Trick Shovel FLF 98
1 Hypnotoxic Laser PLS 123
3 Float Stone BKT 137
1 Life Dew PLF 107
1 Parallel City BKT 145
1 Virbank City Gym PLS 126

Energy - 6
4 Blend Energy GRPD DRX 117
2 Darkness Energy 7

 

5 - Nicolas Alabas

Pokemon - 21
4 Zorua DEX 70
4 Zoroark-GX SLG 53
1 Zoroark BKT 91
4 Exeggcute PLF 4
3 Shaymin-EX ROS 77
2 Tapu Lele-GX GRI 60
1 Sudowoodo GRI 66
1 Oranguru UPR 114
1 Oricorio GRI 56

Trainer - 35
2 Colress PLS 118
2 Hex Maniac AOR 75
2 Brigette BKT 134
1 Guzma BUS 115
1 Ghetsis PLF 101
4 VS Seeker PHF 109
4 Ultra Ball SUM 135
4 Puzzle of Time BKP 109
3 Battle Compressor PHF 92
2 Red Card GEN 71
2 Field Blower GRI 125
1 Pokemon Communication BLW 99
1 Computer Search BCR 137
2 Choice Band GRI 121
1 Float Stone BKT 137
3 Sky Field ROS 89

Energy - 4
4 Double Colorless Energy SUM 136

6 - Philipp Emmerich

Pokemon - 18
4 Ralts BUS 91
2 Kirlia BUS 92
3 Gardevoir-GX BUS 93
2 Gallade BKT 84
3 Tapu Lele-GX GRI 60
1 Shaymin-EX ROS 77
1 Remoraid BKT 32
1 Octillery BKT 33
1 Oricorio GRI 56

Trainer - 30
2 Brigette BKT 134
2 N FCO 105
2 Cynthia UPR 119
2 Guzma BUS 115
1 Professor Juniper PLB 84
1 Teammates PRC 141
1 Colress PLS 118
3 VS Seeker PHF 109
4 Ultra Ball SUM 135
4 Rare Candy SUM 129
2 Rescue Stretcher GRI 130
1 Field Blower GRI 125
1 Max Potion GRI 128
1 Computer Search BCR 137
1 Choice Band GRI 121
2 Parallel City BKT 145

Energy - 12
8 Fairy Energy 9
4 Double Colorless Energy SUM 136

7 - Marco Jackowski

 

Pokemon - 11
4 Seismitoad-EX FFI 20
2 Trubbish LTR 67
1 Trubbish NVI 48
2 Garbodor DRX 54
1 Tapu Lele-GX GRI 60
1 Shaymin-EX ROS 77

Trainer - 42
3 N FCO 105
2 Professor Juniper PLB 84
2 Cynthia UPR 119
1 Colress PLS 118
1 Acerola BUS 112
1 Guzma BUS 115
1 Ghetsis PLF 101
1 Team Flare Grunt GEN 73
1 Skyla BKT 148
1 Professor Kukui SUM 128
1 Wally GEN RC27
4 VS Seeker PHF 109
4 Ultra Ball SUM 135
4 Hypnotoxic Laser PLS 123
3 Enhanced Hammer GRI 124
1 Nest Ball SUM 123
1 Computer Search BCR 137
4 Float Stone BKT 137
3 Fighting Fury Belt BKP 99
3 Virbank City Gym PLS 126

Energy - 7
4 Double Colorless Energy SUM 136
3 Water Energy 3

 

8 - Martin Guilbert

 

Pokemon - 21
4 Zorua SLG 52
4 Zoroark-GX SLG 53
1 Zoroark BKT 91
3 Exeggcute PLF 4
1 Exeggutor PLF 5
2 Alolan Grimer BUS 83
1 Alolan Muk SUM 58
2 Tapu Lele-GX GRI 60
2 Shaymin-EX ROS 77
1 Sudowoodo GRI 66

Trainer - 35
3 Colress PLS 118
2 Hex Maniac AOR 75
2 Brigette BKT 134
1 Guzma BUS 115
1 Ghetsis PLF 101
1 Pokemon Ranger STS 104
3 VS Seeker PHF 109
4 Ultra Ball SUM 135
4 Puzzle of Time BKP 109
2 Red Card GEN 71
2 Field Blower GRI 125
1 Battle Compressor PHF 92
1 Pokemon Communication BLW 99
1 Rescue Stretcher GRI 130
1 Computer Search BCR 137
2 Choice Band GRI 121
1 Float Stone BKT 137
3 Sky Field ROS 89

Energy - 4
4 Double Colorless Energy SUM 136

 

 

 

Junior Division
1st Place - Sönke R

2nd Place - Adam P

Top 4 - Christopher K

Senior Division

1st Place - Brennan K 

2nd Place - Logan M

Top 4 - Ingmar H

 

Top 4 - Alfred K

Top 4 - Rune H 

Share this article: